Treba zabiť digitálny marketing

Čo je to vlastne “digitálny marketing”? Wikipedia píše:

“Digital marketing is the marketing of products or services using digital technologies, mainly on the Internet, but also including mobile phones, display advertising, and any other digital medium.”

Mám tri hlavné problémy “s digitálnym marketingom”.

1. Absurdné vymedzenie voči iným médiám

Rozumiem, že pred 10, 15 rokmi sa agentúry, ktoré sa začali špecializovať na vtedy nové komunikačné médiá, chceli vymedziť voči “tradičným”. Ale označenie digitálny marketing nedáva zmysel. Ak existuje digitálny marketing, aký je potom nedigitálny marketing?

2. Všetko je digitálne

Rozdiely medzi médiami sa zotreli. Online vs. offline, digitálne médiá vs. tradičné… Technológie zmenili všetky médiá.

Aj terestriálne vysielanie televízie je už len digitálne. Ak pozerám záznam televízneho programu na počítači alebo tablete, je to televízia alebo digitál? A čo, ak záznam pozerám na televízore?

Keď sledujem Netflix na televízore, pozerám televíziu, alebo sledujem digitálne médium? Keď počúvam stream rozhlasového vysielania na mobile alebo počítači, počúvam rádio? Reklama v Spotify je rozhlasový spot alebo digitálna reklama?

Reklama v ipadovej verzii časopisu je printový inzerát alebo digitálna reklama? Interaktívny citylight je out of home médium alebo digitál?

Všetko je pomiešané a všetko je do nejakej miery digitálne. Preto je nielen zbytočné, ale mätúce vyčleňovať digitál ako niečo špeciálne.

3. “Digitálny marketing” nie je marketing

Americká marketingová asociácia definuje marketing nasledovne:

“Marketing is the activity, set of institutions, and processes for creating, communicating, delivering, and exchanging offerings that have value for customers, clients, partners, and society at large.”

Môj problém “s digitálnym marketingom” je, že až na výnimky sa venuje len komunikácii a väčšinou dokonca len direct response reklame. Spomínate si na marketingové nástroje – slávne 4P?

Čomu sa hovorí “digitálny marketing”, nemá nič spoločné s produktom – jeho vývojom, inováciami, sortimentom, dizajnom, obalom, označovaním, zárukami, službami… Ani s cenovou politikou – stratégiou, taktikami, zľavami, bonusmi, platobnými podmienkami… Čo sa týka distribúcie, “digitálny marketing” sa môže dotýkať internetu ako jedného z distribučných kanálov, ale nerieši distribučnú stratégiu ako celok.

“Digitálny marketing” je zvyčajne len podskupinou reklamy.
Slovo “marketing” v názve mu ale dáva punc dôležitosti. Vyzerá, že je niečo viac ako len reklama. Že “digitálne marketingové agentúry” majú kompetenciu v marketingu.

Je to podobné, ako keď svoju dôležitosť nafukoval “direct marketing” (v skutočnosti direct response reklama) alebo “multi-level marketing” (správnejšie označenie je pyramídový predaj).

Pri vhodnejšom názve by marketéri od “digitálneho marketingu” očakávali podporu predaja, aktivácie značky, ale menej zvyšovanie hodnoty ich značiek. Teda viac krátkodobé zvýšenie predaja a menej dlhodobé a ešte menej vplyv na zvyšovanie marže.

Keď sa vám nabudúce bude prezentovať “digitálna marketingová agentúra”, skúste sa jej opýtať, aké má kompetencie v jednotlivých častiach marketingového mixu. 😉

Lepšie je veci pomenovať korektne. Marketing je marketing, reklama je reklama a digitálne je všetko, preto je zbytočné digitál vymedzovať. Marketing môže byť dobrý alebo zlý, ale nie digitálny alebo nedigitálny.

Robme dobrý marketing a vykašlime sa na “digitálny”.

One thought on “Treba zabiť digitálny marketing

  1. P. S. Napadol mi ešte jeden dôvod. Označenie, ktoré zahŕňa SEO, SEM, content pre online médiá, využívanie influencerov, hrabanie sa v dátach webshopov, plánovanie a nákup reklamy v onlinových médiách a na mobiloch, komunikáciu na sociálnych sieťach, emaily, e-booky, SMS a neviem, čo všetko ešte, je strašné miešanie hrušiek s jablkami s jahodami, černicami, čučoriedkami a nájde sa tam aj trochu kiwi.

    Pozrime sa napr. na členov ADMA. Je to zmes výkonnostných agentúr, špecialistov na soc. siete, fullservisových reklamných agentúr a je tam aj špecializovaná mediálka. Je to, ako keby v KRASe boli reklamné agentúry, mediálne agentúry, marketingoví konzultanti, eventové agentúry aj direct marketingové, pardon, direct response agentúry.

    Čomu sa hovorí “digitál”, je už také veľké a rôznorodé, že by sa patrilo urobiť poriadok v názvosloví.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s