Rýchla metóda na odhalenie bullshittera

Možno ste už počuli o Richardovi Feynmanovi. Výborný fyzik, držiteľ Nobelovej ceny, spoluautor atómovej bomby, jeden z najlepších popularizátorov vedy v histórii (pozrite si, ako napríklad vysvetľuje, že oheň je vlastne uskladnené Slnko) a známy vtipkár.

Feynman bol od malička veľmi zvedavý. Ako dieťa všetko rozoberal a rád opravoval rádiá. Okrem toho ho otec povzbudzoval, aby kládol otázky napadajúce ortodoxné rozmýšľanie.

Detská zvedavosť mu zostala po celý život, odrážala sa aj v jeho prístupe k vedeckým problémom a prinášala výborné výsledky.

Známy je jeho príbeh o vtákovi ilustrujúci rozdiel medzi vedomosťami a porozumením – môžete poznať meno vtáka vo všetkých jazykoch sveta, čo ale neznamená, že o ňom niečo viete. Znamená to len, že viete niečo o ľuďoch – konktrétne, aké meno vtákovi dali.

Po Richardovi Feynmanovi je pomenovaná aj technika učenia. Vychádza z predpokladu, že zmyslom učenia nie je si zapamätať niečo komplikované, ale naopak, veci zjednodušiť. Postup:

  1. Vyber si tému.
  2. Nauč ju dieťa. Napíš na papier, čo o téme vieš, spôsobom, ako keby si ju vysvetľoval malému dieťaťu.
  3. Zisti, čomu nerozumieš. V predošlom bode narazíš na medzery vo svojich vedomostiach, zabudneš na niečo dôležité, nedokážeš to jednoducho vysvetliť, alebo len niečo nezapadne. Ak sa zasekneš, douč sa, čo nevieš.
  4. Organizuj a zjednodušuj. Ak všetko sedí, skontroluj, či nepoužívaš žargón, či niečo nejde zjednodušiť. Usporiadaj text do nadväzujúcich častí a prečítaj ho nahlas. Používaj prirovnania (Napríklad: Bonsaj je mini-strom. Presne ako malé autíčko má rovnaké časti ako veľké auto, len je menšie). Ak vysvetlenie nie je jednoduché alebo znie mätúco, znamená to, že téme ešte úplne nerozumieš.
  5. Ak si chceš byť istý, že tému ovládaš, nájdi niekoho a vysvetli mu ju – ideálne osobe, ktorá o nej vie málo, alebo naozaj dieťaťu. Najlepší test vedomostí je schopnosť ich odovzdať iným.

Takže ak nabudúce budete mať podozrenie, že niekto hovorí hlúposti, požiadajte ho, aby vám predmet debaty vysvetlil ako prvákovi na základnej škole.

 

P. S. Určite si prečítajte knihu Feynmanových spomienok Surely You’re Joking, Mr. Feynman! (česká verzia býva vypredaná, anglická napr. na Amazone.co.uk)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s