Potrebuje si reklama robiť reklamu?

V posledných rokoch od kolegov z branže počúvam, že reklama už nie je sexy biznis. Mladé talenty dávajú prednosť technologickým firmám alebo vlastným biznisom.

Dokonca aj ľudia, ktorí pracujú v reklame, sa radšej tvária, že robia marketing ako reklamu. Napríklad, väčšina tzv. digitálneho marketingu nie je marketing, ale direct response reklama v online prostredí. 

Marže reklamných agentúr roky klesajú. Vo firmách je reklama považovaná za náklad a náklady treba znižovať. Reklamné agentúry nevnímajú ako strategických partnerov, ale skôr ako (viac či menej generických) dodávateľov taktických kampaní.

Nebolo to tak vždy. Agentúry ešte pred 15 – 20 rokmi kampane pravidelne prezentovali aj generálnym riaditeľom veľkých firiem, pretože tí reklamu považovali za dôležitú.

Bežne sa podieľali na strategických marketingových rozhodnutiach. Klienti sa s nimi radili pri vývoji nových produktov a pod.

Táto doba je preč. Pozrite sa na rebríček TAAS vytvorený z auditovaných čísel gross income (odmeny, honoráre, provízie, t. z. pridaná hodnota – nie peniaze, ktoré agentúrou len pretečú). Spomedzi desiatky agentúr vrátane dvoch, ktoré sa donedávna špecializovali na digitál, za 5 rokov stále rastie len jedna (a nie digitálna).

TAAS

Gross income firiem v rebríčku v súčte klesá. Veľké slovenské agentúry sa naťahujú o jeden koláč. A ten sa zmenšuje napriek tomu, že reklamné investície do médií rastú (len výdavky do reklamy v TV podľa oficiálneho monitoringu medziročne vzrástli skoro o štvrtinu).

Vydavky-media

Takže na jednej strane máme mladých ľudí, ktorí nechcú ísť pracovať do reklamy. A na druhej CEO’s, ktorí nerozumejú fungovaniu a dôležitosti reklamy. Napriek tomu, že v súčasnosti existuje množstvo relevantných dát, ktoré potvrdzujú efektívnosť reklamy.

Reklama má problém so svojím imidžom. Ehm, ako sa riešia problémy s imidžom?

One thought on “Potrebuje si reklama robiť reklamu?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s